Populer Yunan Adalarından Kos Adası

Populer Yunan Adalarından Kos Adası

Kos Adası’na Bodrum’dan bir saatlik feribot yolculuğu ile ulaşıldığında, karşınıza çıkan manzara eski bir İtalyan Sarayı ile geleneksel bir Osmanlı Camisi’nin ağaçlar arasından size bakışıdır. Kos Adası Akdeniz’in tüm izlerini yan yana görebileceğiniz bir ada. Kos Adası büyük turistik otellerin bulunduğu geniş kumsallara ve eğlence mekânlarına sahiptir.

Kos Adası’ndaki tarihi kalıntıları ile modern şehrin bir arada olduğu kasaba üzerindeki harabeler roma agorası, antik tapınak, bazilikası, kafeler, kuyumcular ve kıyafet dükkânları ile iç içedir.

300 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan Kos (İstanköy), çok sayıda Türk’ün yaşadığı, her sokağında Türkçe konuşabileceğiniz bir ada. Antik çağın en büyük hekimi Hipokrat’ın yaşadığı bu ada, Türk damak tadı bakımından da gerçek bir “lezzet üssü” diyebiliriz. Kos Adası’nda gündüzleri plajlarda güneşlenip, güneş batar batmaz da eğlence mekânlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz…

Kos adası ve halk arasında bilinen ismi ise İstanköy tarihi ve kültürel turlara ilgi duyan turistler tarafından Tıp bilimi açısından öneme sahip olduğu ve 400 yıla yakın süre Osmanlı egemenliğinde bulunması tarafından ziyaret edilmektedir. Sizler için tasarladığı kültürel turlar arasında Kos adası turu ile adanın önemli tarihi yapılarını görmenize olanak sunar.

Kos Adası son yıllarda Bodrum dışında tüm Türk turistlerin de uğrak noktası olmaya başladı. Özellikle İzmirlilerin akınına uğrayan Kos (diğer adıyla İstanköy) İzmir çıkışlı turlar arasında en çok tercih edilenlerden. Kos adasının tıp bilimi tarafından önemli bir bölge sayılmasının nedeni adada en çok ziyaretçiyi ağırlayan Asklepion isimli arenadır. Bu bölge tarihte bulunan ilk hastane olarak bilinmektedir.Bölgede tıp okulu dışında Asklepios’a adak olarak yapılan tapınağın ve Roma döneminden kalma bir hamamın kalıntılar vardır. Bu bölgelerinde tıp okuluna dahil olduğu düşünülmektedir. Özellikle hamam bölümünde şifalı sularla tedavi uygulandığı tarihi arşivlerden öğrenilen bilgiler arasındadır. Kalıntıların mimarisi antik Yunan mimarisidir.Çok sayıda tarihi sütun Asklepion’da görülebilir.

400 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmasına bağlı olarak adada çok sayıda Osmanlı eseri de bulunmaktadır.1874 senesinde yapılan Defterdar Camii , merkezde bulunan Hipokrat ağacının hemen arkasında bulunan Hacı Hasan Camii bu eserlerden en ünlüleridir.Osmanlı dönemi mimarisinin tüm detaylarını görebileceğiniz camiler kültürel bir ada turu düşünüyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılardadır.Hasan Paşa camisi şuan aktif değil ve alt katı çarşı olarak kullanılıyor ancak eserin hala sağlam olması nedeniyle işlemeleri ve kabartmaları rahatlıkla fotoğraflayabilirsiniz. Hacı Hasan caminin tam karşısında ise 17. Yüzyıl ortalarında inşa edilen Osmanlı hamamını göreceksiniz.Hamam şuan bir cafe olarak hizmet vermektedir.Ancak hamam dekorunu hala koruduğundan bu yapıyı da görmenizi öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yurtdışı eğitim